A fogászati röntgenvizsgálat alapvető és kiemelt jelentőségű eljárás az állatorvosi fogászatban. Lényege és jelentősége az, hogy segítségével láthatóvá válik az íny alatti állapot is. Szabad szemmel csak az íny felett látható koronák vizsgálhatók, azonban ezek csak egyharmad részét képezik a fogaknak. A nagyobb, kétharmad részt képező fog-gyökerek, az íny alatt találhatók, és szabad szemmel nem láthatók, akárcsak a fogakat körbeölelő, azokat támasztó fogmeder csontjai sem. Így tehát, fogászati röntgenvizsgálat nélkül, a fogazat és a fogtartó képletek legfontosabb részei rejtve maradnának.
A fogászati röntgenvizsgálat olyan gyakori elváltozások azonosítására ad lehetőséget, melyeket e nélkül lehetetlen pontosan beazonosítani. Ilyenek például:
Fogágybetegséggel kapcsolatos csontveszteség mértéke, súlyossága
- Foggyökér tájéki ciszták, fertőzések, traumás sérülések
- Fogfelszívódási betegségek
- Hiányos fogazat igazolása vagy kizárása – ki nem hasadt fogak vs. valódi foghiány elkülönítése
A fogászati röntgenvizsgálat másik nagy jelentősége, hogy segítségével meg lehet tervezni egy adott eset megoldásához szükséges eljárás technikai kivitelezésének lehetőségeit, rizikófaktorait és a gyógyulás esélyeit. Például, azt lehet megmondani, hogy egy adott fog menthető-e, vagy mindenképpen ki kell-e húzni, illetve, hogy egy adott fog eltávolítása mennyire bonyolult vagy veszélyes?
Végül, az elvégzett fogászati beavatkozás sikeréről kaphatunk képet. Foghúzások gyakori szövődménye az, hogy egy sikeresnek vélt fogeltávolítás után mégiscsak bennmarad egy két egészen apró gyökérszilánk a fogmederben, ami később komoly gyulladást és fájdalmat okozhat az állatnak, megakadályozva annak gyógyulását. A professzionális fogeltávolítás nem nélkülözi a beavatkozás utáni ellenőrző röntgenfelvételt, hogy a fenti probléma még véletlenül se forduljon elő.
Milyen berendezéssel történik a kisállat-fogászati röntgenvizsgálat?
A fogászati röntgenberendezés négy részből áll:

intraorális fogászati röntgengép, foszforlemezek, előhívó berendezés és digitális röntgenkép egy kutya bal felső caninusáról
- Fogászati röntgengép
- Röntgen-lemezek (régebben fogászati
röntgenfilmek, ma már digitális lemezek) - Számítógépes képelőhívó berendezés
- Kisállat fogászati szoftver
Az állatorvosi fogászati röntgenvizsgálat speciális röntgenberendezést (ún. intraorális röntgengépet) és nagy jártasságot igényel. A humán fogászatból jól ismert panoráma röntgen sajnos nem használható az állatorvoslásban. Az ember-fogorvosnál a fogászati röntgenvizsgálat panorámaröntgen-géppel, mintegy 10 másodpercet igényel, és ennyi idő alatt csúcsminőségű képet lehet kapni az ember teljes fogazatáról. Az egyes kutya és macskafajtákra jellemző nagy méretbeli szórás és anatómiai különbségek miatt, jelenleg nincsen olyan berendezés, ami körbejárva a koponyát, panorámaképet tudna képezni az állatok fogairól. Így az állatoknál, ez sajnos sokkal összetettebb és időigényesebb eljárás. Az intraorális röntgengép egy olyan berendezés, amely minden irányba, 360 fokos szögben elmozdítható fejjel rendelkezik. Viszonylag szűk, kör alakú képet lehet vele készíteni, amelyre egy felvétel alatt kb. 2-5 db fog fér el (az állat és a detektor méretétől függően). Ezért, a negyvenkét foggal rendelkező kutya, és a harminc foggal bíró macska esetén, a teljes fogazat röntgenezéséhez, általában 6-14 felvételre van szükség. Mivel az egyes fogtípusokat más és más irányból, más és más szögben kell felvenni, ez a művelet sok gyakorlatot igényel ahhoz, hogy elfogadható időn belül, jó minőségű, értékelhető képet kapjunk.
A röntgensugarak manapság már digitális lemezekre vetülnek, melyek kiváló minőségű képek készítését teszik lehetővé. Ezeket a lemezeket, vagy detektorokat az állat szájába helyezzük a vizsgálat során, innen ered az intraorális elnevezés.
A számítógépes előhívó rendszer révén a lemezekre vagy detektorokra vetült röntgensugarakból digitális képet kapunk. Az előhívó berendezéshez tartozó szoftverek segítségével a kapott képen számos műveletet, például méréseket is lehet készíteni, a felvételeket tárolni, szerkeszteni és továbbküldeni is lehet elektronikus formában.
Hogyan zajlik a kisállat fogászati röntgenvizsgálat?
A fogászati röntgenvizsgálat általában a teljes körű fogászati vizsgálat részeként kerül kivitelezésre, sokszor a fogkő eltávolítással és polírozással egybekötve. A vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe, és ez alatt az idő alatt az állatnak mozdulatlannak kell lennie, hogy a felvételek jó minőségűek legyenek. Ezeket a műveleteket az állatok nem tűrik el éber állapotban. Ezért, a vizsgálat minden esetben bódításban történik.
Mikor ajánlott fogászati röntgenvizsgálatot készíttetni?
- Ellenőrző fogászati vizsgálatok részeként: különösen idősebb állatok, fogászati betegségekre hajlamos kutya és macskafajták esetén
- Fogászati betegség gyanújakor: ha kedvence fogászati problémák jeleit mutatja, például rossz lehelete van, evéskor vagy rágáskor nehézséget, fájdalmat, furcsa magatartást tanúsít, esetleg erősen nyálzik, száját mancsaival dörzsöli, vakarja
- Fogászati beavatkozások előtt és után: a probléma detektálása és a kezelés eredményességének ellenőrzése céljából
- Látszólag hiányos fogak esetén – ezzel a vizsgálattal lehet megállapítani, hogy egy fog valóban nincsen jelen, vagy pedig csak nem bújt elő, ezáltal későbbi problémákra predesztinálva az adott állatot.
A Dr. Mérő Állatorvosi Rendelőben minden kisállatfogászati eszköz és berendezés rendelkezésre áll a fent említett vizsgálatok szakszerű elvégzéséhez.
dr. Mérő Gábor
Időpontfoglalás, bejelentkezés: 06/30-5895402
merogabor@hotmail.com
(A szöveg az ismeretterjesztést szolgálja. Felhasználása, másolása, sokszorosítása, megjelenítése egyéb fórumokon – minden esetben a szerző írásban adott engedélyéhez, és az eredeti forrás megjelöléséhez kötött!)