A kutyák és macskák fogkövessége és a professzionális fogkő-eltávolítás

Mindenki ismeri a kutyák és macskák és az emberek fogkövességének jelenségét, azonban kevesen tudják, hogy ennek mi a valódi jelentősége, és miért fontos ezzel foglalkozni. A legtöbb állattartó azért keresi fel az állatorvost fogkövességre utaló probléma esetén, mert „büdös” a kutya vagy a macska szája. A kellemetlen szájszag hátterében azonban általában komolyabb dolog áll, mint maga a fogkő.

lepedékképződés egy kutya fogain

lepedékképződés egy kutya fogain

A fogak felszínére folyamatosan termelődő lepedék, vagy más néven plakk képződik. A lepedék, plakk, áttetsző, folyadék állagú anyag, amely a nyál alkotóelemeiből és baktériumokból tevődik össze. Fogkő-eltávolítás, vagy akár fogmosás után már 20 perccel kimutatható a fogakon speciális festőanyagokkal. A fogkő maga a megszilárdult lepedék, amely kálciumból, foszforból, ételmaradékból és baktériumokból áll. Ez a fogkő kemény, érdes felületű, idővel egyre nagyobb méretet ölt.Nemcsak a fogak felszínére rakódik, hanem az íny alá is, egészen a gyökerek mélyéig terjedve, kitűnő „lakóhelyet” biztosítva a fogágyat károsító baktériumok számára.

a fenti kutya fogai fogkő-eltávolítás után. A fogkövesség okozta ínysorvadás miatt, a fog-gyökerek láthatóvá válnak

Amint a fogkő az íny alá terjed, térfoglalásának és éles, durva felületének következtében irritálja, gyulladásba hozza, lazítja, roncsolja, károsítja a fogtartó szerkezetet. Ez a folyamat végül fogágybetegség kialakulását okozza, és maga a fogágybetegség lesz az, ami többek között a kellemetlen szájszagot is okozza. A fogágybetegségnek, súlyosságától függően, komoly következményei lehetnek kedvenceink egészségére nézve.

súlyos, a foggyökérre is átterjedő fogkövesség miatti ínysorvadás, csontveszteség és fogágybetegség. Ezt a fogat már nem lehet megmenteni

Tehát, a fogkő-eltávolítás a fogágybetegségek megelőzése miatt olyan fontos!

A professzionális fogkő-eltávolítás

A fogkőleszedés speciális, ultrahangos berendezéssel történik, bódításban, aneszteziológiai és monitorozási felügyelet mellett. Egy műtéti altatás és fogkőleszedés között az a különbség, hogy a fogkő-eltávolítás, amennyiben nem kell utána fogat is húzni, nem jár különösebb fájdalommal, így az állat csak bódítva van. Éber állapotban egészen biztosan nem tolerálná egyetlen állat sem a fogkőleszedéssel járó furcsa hangokat, a szájába spriccoló vizet, és a művelet okozta kellemetlen érzést.

 

Bódítás előtt megvizsgáljuk az állatot, meghallgatjuk a légzését, szívverését, kikérdezzük a tulajdonost az állat egészségügyi állapota felől, és természetesen megmérjük a súlyát. Amennyiben nem áll fenn egészségügyi akadály, és az állat bódítható, vénakanült helyezünk be, és lehetőség szerint intravénás módon, a súlyának megfelelő dózisú, rövid hatású bódítószert adunk be. Miután az állat elbódult, légcsőtubust helyezünk be, és az állatot oxigén és altatógáz segítségével tartjuk alvó állapotban. A gégejáratba nedvességet át nem engedő tampon kerül, hogy a fogkőleszedés során a szájüregbe kerülő víz, nyál, fogkődarabok és egyéb anyagok nehogy véletlenül a légcsőbe, majd onnan a tüdőbe kerüljenek. Az állatra felkerülnek az alvás biztonságát szolgáló monitorozási eszközök: EKG, pulzoxymeter, vérnyomásmérő, szükség szerint infúzió, és megkezdődhet a biztonságos, szakszerű fogkő-eltávolítás.

A nagyobb fogkődarabok kézi eszközzel kerülnek eltávolításra, a kisebb, fogakhoz szorosabban tapadó darabok, illetve maga a lepedék pedig az ultrahanggal működő depuratorral. A teljes fogazaton, külső belső felszínén kivitelezésre kerül a művelet, és nem csak a fogak felületén, hanem az íny alá is benyúlunk a depuratorral, hogy onnan is el tudjuk távolítani a lepedéket és fogkövet! Ezt azért fontos kiemelni, mert a lényeg mindig az íny felszíne alatt zajlik, ameddig a csak a fogak felületét kezeljük, addig nem igazán tettünk semmi érdemlegeset a fogágybetegség megelőzése érdekben. Ha az íny alól is sikeresen eltávolítottuk a fogkövet, az abban kialkult baktérium kolóniákat, akkor kezdeti stádiumában megszűnik az ínygyulladás is, és nem alakul ki a lepedék és fogkő okozta fogágybetegség.

Miután a depuratorral készen vagyunk, a következő művelet a fogazat teljes polírozása. Fogkőleszedést a legtöbb állatorvosi rendelőben végeznek, polírozást azonban már nem, mert a polírozáshoz már nem csak depurator (ultrahangos fogkő-leszedő gép), hanem teljes fogászati kezelőegység, vagy az ún. kisfordulatszámú kézidarab is szükséges. A polírozásnak nagy jelentősége van, hiszen az ultrahangos depuratorral végzett művelet során egyrészt csak a nagyobb lepedék és fogkődarabok kerülnek eltávolításra, a kisebbek már nem, illetve a fogak felszíne érdes marad, ami további fogkőképződésre hajlamosítja a fogakat. Éppen ezért, a polírozás során a fogak felszínét simára képezzük, és maradéktalanul lesimítjuk a fogak felületéről a lepedéket. Miután készen van a polírozás, az egész fogazatot megfestjük speciális plakk-festékkel, ami kimutatja a szabad szemmel már nem látható, esetlegesen még visszamaradt lepedéket. Ha van ilyen, akkor még egyszer átpolírozzuk az érintett fogakat, hogy tökéletes legyen a művelet.

Egy, a kisállat-fogászatban használatos fogászati kezelőegység

És ezzel még nincsen vége a professzionális fogkő-eltávolításnak, hiszen a professzionális fogkő-eltávolítás azért professzionális, mert annak művelete során, a kisállat-fogászattal komolyabban foglalkozó állatorvos, megfelelő szaktudás és műszerezettség birtokában, el tudja végezni a fogazat és fogtartó szerkezet állapotának átvizsgálását fogászati kutasz és mérőszonda segítségével. A mérőszonda egy olyan speciális kézi eszköz, amely az ínybarázda mélységét hivatott kimutatni a rajta lévő rovátkák segítségével. Az ínybarázda az az anatómiai képlet, amely az íny foggal érintkező szabad része, és az íny foghoz tapadó része között található. Az ínybarázda egészséges kutyánál nem lehet mélyebb 2-3 mm-nél, macskánál, 1 mm-nél. Ha a mélysége több mint a fent említett 1-3 mm, akkor tapadásveszteség állapota áll fenn, ami azt jelenti, hogy a fog már nem rögzül olyan erősen a fogmederhez, mint ahogyan kellene, mert a fogtartó szerkezet meggyengült – vagyis már kialakult fogágybetegséggel állunk szemben. Ha a fogazaton nem tapasztalunk kóros ínybarázda mélységet, törött, mozgó, sérült fogakat, vagy egyéb rendellenességet, akkor lehet kijelenteni, hogy a fogazat tiszta, fogkő és lepedékmentes, jelen állapotában a szájüreg egészséges.

Már csak annyi a teendő, hogy ezt az állapotot tartósan fent is tartsuk. Ez azonban nem az állatorvos, hanem a tulajdonos dolga lesz az otthoni, megfelelő, napi szinten végzett szájhigiéniai kezelés, vagyis fogmosás által.

A fogkőleszedés során tapasztalt elváltozásokat, rendellenességeket feljegyezzük egy speciális dokumentumra, az ún. fogászati térképre, dental chartra, és hazaadjuk a tulajdonosnak, az éber állapotban hazaengedett állattal, részletes javaslatokkal és kezelési tervvel.

A fogkő-eltávolítást, ahogyan mi végezzük, az alábbi videó mutatja be részletesen:

Az éber állapotban kivitelezett fogkő-eltávolításról

Néhány szót kell ejteni az utóbbi időben elterjedt, bódítás nélküli ultrahangos fogkefe segítségével történő fogkőleszedésről is. A hirdetésekben az áll, hogy ezzel az eljárással bódítás nélkül eltávolítható a fogkő, és nincsen szükség a bonyolult és költséges altatásos állatorvosi eljárásokra. A fentiek értelmében már sejthető, hogy ezzel az eljárással nem lehet szakszerű fogkőleszedést végezni, mert ezzel a módszerrel a fogkövet maximum csak a fogak felszínéről, pontosabban csak a külső felszínekről lehet (részlegesen és felületesen) eltávolítani. A legfontosabb helyről, az íny alól azonban már egészen biztosan nem, sem az ultrahangos fogkefe kialakítása miatt, sem pedig azért, mert az állat ezt már nem viseli el éber állapotban.  A fogászati átvizsgálás, szondázás, a fogágybetegség megállapítása, annak besorolása sem lehetséges ezzel a módszerrel a szükséges műszerezettség és a kisállat-fogászati szakértelem hiánya miatt.  A tulajdonos számára megnyugtató, de téves képet ad a látszólag csillogó fogazat. A fogak felszínéről ugyan eltűnik bizonyos mértékben a fogkő, de a fő problémát okozó, az íny alá is beterjedő lepedék, és az ehhez társuló fogágy-betegség nem múlik el. Ennek az eljárásnak akkor van létjogosultsága, ha már szakszerűen el lett távolítva hozzáértő állatorvos által a fogkő, a szájüreg, át lett vizsgálva a megfelelő, fent említett módon, és megállapításra került, hogy nem áll fenn fogágybetegség. Ebben az esetben, prevenció céljából, javasolt lehet ez az eljárás, habár itt is fontos megjegyezni, hogy az otthoni, tulajdonos általi fogmosás napi szintű tevékenységet igényel, nem csak időközönkéntit.

Összefoglalva

Egy professzionálisan kivitelezett fogkőleszedés nem csupán egy esztétikai művelet, hanem sokkal több annál, hiszen fogágybetegség-prevenciót, fogászati állapotfelmérést, és szükség szerint az adott egyedre vonatkozó terápiás javaslatot és kezelési tervet is tartalmaz!

Rendelőnkben minden szükséges eszköz – fogászati kezelőegység, altatógép, monitorozási eszközök, asszisztencia, fogászati röntgen és szaktudás rendelkezésre áll a fent részletezett fogkőeltávolítás és fogászati állapotfelmérés elvégzéséhez.

fogkő-eltávolítás utáni állapot

dr. Mérő Állatorvosi Rendelő és ellátás háznál Tata, Tatabánya, Oroszlány és Komárom körzetében. tel.: 06/30-5895402

(A szöveg az ismeretterjesztést szolgálja. Felhasználása, másolása, sokszorosítása, megjelenítése egyéb fórumokon – minden esetben a szerző írásban adott engedélyéhez, és az eredeti forrás megjelöléséhez kötött!)